Archiwum kategorii: Ciekawostki

Sty 02

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Uczniowie klasy VII podczas lekcji geografii poszerzali swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody w Polsce. Jedną z nich są parki krajobrazowe. Chcemy Wam przybliżyć ten, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania – Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Przedstawiamy dwie prezentacje wykonane przez naszych uczniów i zapraszamy do odwiedzenia tego ciekawego przyrodniczo miejsca.

Warto również zajrzeć na stronę PKWŁ:  https://parkilodzkie.pl/pkwl

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 08

Ciekawe zwierzęta – ssaki

Dzisiejsza lekcja przyrody w klasie 6 upłynęła pod hasłem „Ciekawe ssaki”. Pracowaliśmy w grupach 2-3 osobowych. Naszym zadaniem było wybranie zwierzęcia z grupy ssaków, który nas zainteresował, wykonanie krótkiego opisu na podstawie Internetu i dodanie zdjęcia. Każde z wybranych przez nas zwierząt jest wyjątkowe. Wszystkie prace wykonywaliśmy na Padlecie, dzięki czemu od razu widzieliśmy wyniki pracy każdej z grup.

Ssaki żyją zarówno w środowisku lądowym jak i wodnym. Przystosowały się do różnych warunków środowiska, w których występują, różnią się wyglądem, sposobem odżywiania, trybem życia, zachowaniem i zwyczajami. Niektóre żyją przy temperaturach +50 stopni a niektóre przy -50 stopni. Niektóre opanowały nawet zdolność latania. Ta bioróżnorodność jest niezwykle cenna i ciekawa.

Czy wiedzieliście, że do ssaków zaliczamy też syreny? To rząd dużych ssaków, który liczy dziś 4 gatunki. Żyją tylko w środowisku wodnym. Zachęcam Was do zajrzenia na stronę http://www.medianauka.pl/atlas-ssakow Znajdziecie tutaj prosty w obsłudze atlas ssaków i dowiecie się więcej o tych ciekawych zwierzętach.

Mimo, że ssaki bardzo różnią się od siebie, posiadają wiele cech wspólnych:

  • są kręgowcami
  • karmią młode mlekiem
  • są żyworodne (z niewielkim wyjątkiem – dziobaki i kolczatki)
  • są stałocieplne
  • ich ciało pokryte jest futrem lub włosami

Większość ssaków utrzymuje temperaturę ciała w granicach 36–39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.

Poznajcie zwierzęta, które wybraliśmy na lekcji 🙂

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 17

Dzień Ziemi

dzien_ziemi_50Za kilka dni, a dokładnie 22 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi. W Polsce odbywa się on już od 1990 roku. W tym roku zapraszamy Was do wspólnej zabawy z uczniami klasy VI, którzy przygotowali kilka niespodzianek.

  • Całą akcję przeznaczoną dla klas I – V rozpoczniemy już w poniedziałek. W szkole rozwieszone są już plakaty promujące Dzień Ziemi. Wasi starsi koledzy przygotowali hasła dotyczące przyrody i ekologii. Sprawdźcie jak one brzmią, niektóre są bardzo zabawne 🙂  Spróbujcie zapamiętać ich jak najwięcej. Ta wiedza przyda się do kolejnej zabawy.
  • We wtorek czekamy na Wasze rysunki, hasła lub wiersze o przyrodzie. Najciekawsze zostaną umieszczone na szkolnym blogu ekologicznym.
  • Środa 22 kwietnia to finał naszej zabawy. W szkole pojawią się tajemnicze znaki, które trzeba będzie odnaleźć i odkodować ukryte w nich informacje. Każda klasa weźmie udział w odkrywaniu tajemnic przyrody. Będziecie pracować w 3 osobowych zespołach. Sprawdzimy też, która grupa zapamiętała najwięcej informacji i najlepiej rozwiąże quiz przygotowany przez Waszych kolegów z klasy VI. Zapewniamy też, że każdy uczestnik otrzyma nagrodę, dzięki której będzie mógł wpłynąć na otaczającą nas przyrodę i upiększyć teren przed szkołą.

Zapraszamy do zabawy a już dziś zachęcamy do obejrzenia krótkiego klipu filmowego o naszej  planecie. Zobaczcie jak niezwykła jest Ziemia.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 19

Zaćmienie Słońca

Jutro czeka nas ciekawe zjawisko astronomiczne. Bę­dzie­my mogli oglą­dać za­ćmie­nie Słoń­ca – zo­ba­czy­my jak Księ­życ prze­su­wa się na tle na­szej gwiaz­dy. Do za­ćmie­nia Słoń­ca do­cho­dzi wów­czas, gdy Słoń­ce, Księ­życ i Zie­mia usta­wią się w jed­nej linii, a Księ­życ znaj­dzie się mię­dzy Słoń­cem a Zie­mią. Czę­ścio­we za­ćmie­nie Słoń­ca bę­dzie pierw­szym tego typu zja­wi­skiem wi­docz­nym z te­re­nu na­sze­go kraju od stycz­nia 2011 roku.

Na pewno warto obejrzeć to zjawisko, ale musimy pamiętać, że  patrzenie na tarczę słoneczną bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować uszkodzeniem wzroku. Z tego względu do oglądania zaćmienia słońca trzeba się przygotować. Najlepsza do obserwacji jest specjalna folia mylarowa tzw. folia Baadera. Bezpieczne są też okulary spawalnicze.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 11

Świat pod naszymi stopami

Na lekcjach przyrody w klasie czwartej ostatnio mówimy o życiu na lądzie. Poznaliśmy różne skały, które możemy spotkać w Polsce. Wiemy jaki jest ich podział i jak powstały. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że to ze skał na skutek wietrzenia czyli kruszenia skał i rozwoju roślin, powstaje gleba.

Gleba składa się z kilku warstw.

glebaŚciółka jest zbudowana z resztek roślin i zwierząt, nierozłożonych liści, gałęzi, igieł, zwierzęcych odchodów, martwych owadów.

Próchnica to ciemna warstwa gleby, w której znajdują się rozłożone szczątki organizmów, żyje tu wiele organizmów glebowych. Warstwa ta jest ciągle budowana i przekształcana. Od jej grubości zależy żyzność gleby.

Warstwa mineralna dzieli się na górną i dolną. To miejsce, gdzie próchnica miesza się z cząstkami powstałymi przy wietrzeniu skał.

Skała macierzysta to nierozkruszone podłoże skalne. Głównie to rodzaj skały decyduje o tym jaka gleba powstanie np.:

  • na piasku powstają gleby bielicowe
  • na mule rzecznym – gleby mady
  • na glinie – gleby brunatne
  • na wapieniu – gleby rędziny
  • na lessie – gleba czarnoziem

Gleby tworzą się bardzo długo. 1 cm powstaje przez 600 – 1000 lat !

My mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się próchnicy i skale macierzystej. Pod mikroskopem obserwowaliśmy glebę i piasek. Przyglądaliśmy się też innym skałom: granitowi, wapieniom, piaskowcom i węglowi. Nasze obserwacje zanotowaliśmy w zeszycie i wykonaliśmy rysunki.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lis 04

Pies ze schroniska może być kochany!

Cześć!

Witam wszystkich miłośników bloga i psów.

      pies2W związku z listopadową akcją „Pomóż zwierzętom ze schroniska” chciałabym opowiedzieć o moim adoptowanym z łódzkiego schroniska piesku.

     Kiedy odszedł mój podwórkowy pies Max zrobiło się cicho i smutno. Długo zastanawialiśmy się co zrobić i wreszcie podjęliśmy decyzję o adopcji pieska ze schroniska. Najpierw uważnie przeczytaliśmy najważniejsze informacje o warunkach posiadania psa. Na stronie internetowej obejrzeliśmy zdjęcia i opisy różnych psów. Po telefonicznej rozmowie zostaliśmy umówieni na wizytę w schronisku. Pozytywnie nastawieni na przyjęcie „nowego członka rodziny” J wyruszyliśmy na spacer pomiędzy boksami. Zaproponowano nam kilka psów, które swoim charakterem odpowiadały naszej rodzinie. Pierwszy nasz wybranek” Mieszko” wrócił po naszej wizycie  do swojej pierwszej właścicielki. Pozostały jeszcze dwa psy, w tym nasz Antek. Od pierwszego spotkania wywarł na mnie najlepsze wrażenie. Wydawał się bardzo przyjacielski i najwyraźniej szukał swojego najlepszego przyjaciela…czyli chyba mnie 🙂

Antoś ma około 2 lat. Jest mieszańcem golden retrievera. Niestety,  ktoś złośliwy bardzo go skrzywdził bo ma obcięty fragment ogona. Pomimo tego jest cudownym pieskiem. Uwielbia się bawić, a szczególnie skakać w górę na ramiona. Ma silną potrzebę przepraszania wszystkich liżąc i pełzając . Codziennie spędzam z nim dużo czasu na zabawie. Chcąc by czuł się u nas jak najlepiej kupiliśmy mu kilka „psich gadżetów”  🙂 : obrożę, kaganiec, smycz, miskę, szczotkę do czesania sierści i oczywiście karmę i smakołyki. Antek z dnia na dzień czuję się u nas co raz lepiej i pewniej. Nawet  przytył 🙂

     Zachęcam wszystkich do pomocy zwierzętom  ze schroniska, bo naprawdę potrzebują naszej pomocy. Nie każdy może zaadoptować psa, ale każdy może coś im kupić. Dołączam link do strony schroniska w Łodzi przy ul. Marmurowej 4.

 http://schronisko.doskomp.lodz.pl/

  Pozdrawiam razem z Antkiem Natalia Sójta  😀

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 06

Mierzymy długość, szerokość i wysokość

image1W ubiegłym tygodniu uczyliśmy się na przyrodzie w jaki sposób zmierzyć odległości w terenie i jak obliczyć wysokość drzewa i pagórka. Posługiwaliśmy się miarką i własnymi krokami. Sprawdzaliśmy jakie będą różnice w odległości przy zastosowaniu jednej i drugiej metody. Podjęliśmy też próbę zmierzenia placu zabaw i boiska. Gdybyśmy chcieli narysować je w skali, musielibyśmy ich wymiary zmniejszyć 20 krotnie!

Poznaliśmy i wypróbowaliśmy metodę na obliczenie wysokości drzewa korzystając z długości jego cienia. Przy użyciu „niwelatora”, określiliśmy też przybliżoną wysokość pagórka, który oddziela szkolne boisko od kościoła. Ma on ok. 3 m wysokości. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy „patyk” wysokości 1 m i druga osoba do pomocy. Trzeba ustawić nasz „niwelator” pionowo i wskazać miejsce, gdzie ma stanąć druga osoba. Tak jak na tym rysunku. Lubimy takie lekcje przyrody 🙂

http://www.mikluszowice.pl/wydarzenia/20052006/projekt/blokowe/ryc3.bmp
źródło: http://www.mikluszowice.pl/wydarzenia/20052006/projekt/blokowe/ryc3.bmp

image2 image3 image4

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Wrz 22

Dziś równonoc jesienna

141085_jesienne-liscie-grafikaDziś przypada równonoc jesienna. Co to takiego? To jeden z dwóch dni w roku, gdy noc i dzień trwają tyle samo godzin. Ziemia w swojej wędrówce dookoła Słońca znajduje się w położeniu, gdy promienie słoneczne padają pod kątem prostym na Równik. Gdybyśmy w południe stanęli tam w pełnym słońcu, nasza postać nie rzucałaby cienia. Na biegunie północnym natomiast rozpoczyna się dzień polarny. Słońce pozostanie tam nad horyzontem i nie zajdzie aż do 21 marca. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni. Dni będą coraz krótsze a noce dłuższe. Na dobre żegnamy więc lato, ale jesień to też piękna pora roku, pełna przyrodniczych niespodzianek 🙂

 

jesien

Share Button
5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Cze 21

W poszukiwaniu kwiatu paproci czyli Noc Świętojańska

Dziś rozpoczyna się lato. Zbliża się dzień letniego przesilenia Słońca. Tej doby noc jest najkrótsza w roku.

zdjęcie(1)

Od wielu stuleci w kulturze słowiańskiej obchodzona jest wtedy Noc Kupały, w krajach anglosaskich znana pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. W Polsce połączono to święto z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską.
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez Finów i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym.

ogienŚwięto to jest często porównywane do Walentynek. Jednak Walentynki to zachodnie święto obchodzone 14 lutego nie mające nic wspólnego ze słowiańską tradycją.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupa%C5%82y
Tradycje, obrzędy, legendy Nocy Świętojańskiej
Ognie świętojańskie – obchody Nocy Kupały rozpoczynały się od skrzesania ogniska z drewna jesionu i brzozy. Wokół ognisk gromadziła się przede wszystkim młodzież, a panny na wydaniu w białych sukniach i wieńcach z ziół na głowach, przepasane bylicą, trzymając się za ręce tworzyły taneczne kręgi, tańczyły i śpiewały, prosząc w swych pieśniach św. Jana o gorącą, odwzajemnioną miłość i szczęśliwe zamążpójście. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich oczyszczały i chroniły przed złymi mocami.
Rzucanie wianków na wodę – Najpopularniejszy zwyczaj nocy kupały. Wróżba ta przeznaczona była dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość.
Kwiat paproci – ze świętem przesilenia letniego związana jest także legenda o kwiecie paproci. Według wierzeń słowiańskich paproć zakwitała tylko w noc świętojańską. Szczęśliwy znalazca kwiatu mógł cieszyć się nadchodzącym szczęściem i bogactwem. Legenda o kwiecie paproci znana jest w podaniach słowiańskich, francuskich, niemieckich i skandynawskich.
Źródło: http://www.folk24.pl/encyklopedia/noc-swietojanska/

 

Czy możliwe jest by paproć zakwitła?
No cóż, z jednej strony paprocie to rośliny zarodnikowe a więc kwiatów nie mają, ale z drugiej w każdej bajce jest ziarno prawdy.
Przyroda jest niezwykła wiec i paproć „zakwitnąć może”. Oczywiście nie każda i nie zawsze.

Więcej na ten temat w artykule
http://ro.com.pl/w-poszukiwaniu-kwiatu-paproci-czyli-o-mozliwosci-niemozliwego/01110795

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Maj 14

Konkurs National Geographic

Głosujcie!!!
Zespoły z klas IV i V biorą udział w konkursie National Geographic „Odkrywcy kosmosu”. Samodzielnie przygotowali modele Układu Słonecznego i nakręcili filmy opowiadające o swoim projekcie. Walczą o nagrodę dla szkoły jaką jest teleskop. Przekażcie tę informację dalej i głosujcie na naszą szkołę!
Nasza przygoda z układem planetarnym – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/142

Owocowo – warzywny Układ Słoneczny – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/143


Encyklopedia Układu Słonecznego – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/150

Nasze małe planetarium

Odkrywca_12_marzec3_web

Share Button
5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Starsze posty «