«

»

Mar 11

Świat pod naszymi stopami

Na lekcjach przyrody w klasie czwartej ostatnio mówimy o życiu na lądzie. Poznaliśmy różne skały, które możemy spotkać w Polsce. Wiemy jaki jest ich podział i jak powstały. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że to ze skał na skutek wietrzenia czyli kruszenia skał i rozwoju roślin, powstaje gleba.

Gleba składa się z kilku warstw.

glebaŚciółka jest zbudowana z resztek roślin i zwierząt, nierozłożonych liści, gałęzi, igieł, zwierzęcych odchodów, martwych owadów.

Próchnica to ciemna warstwa gleby, w której znajdują się rozłożone szczątki organizmów, żyje tu wiele organizmów glebowych. Warstwa ta jest ciągle budowana i przekształcana. Od jej grubości zależy żyzność gleby.

Warstwa mineralna dzieli się na górną i dolną. To miejsce, gdzie próchnica miesza się z cząstkami powstałymi przy wietrzeniu skał.

Skała macierzysta to nierozkruszone podłoże skalne. Głównie to rodzaj skały decyduje o tym jaka gleba powstanie np.:

  • na piasku powstają gleby bielicowe
  • na mule rzecznym – gleby mady
  • na glinie – gleby brunatne
  • na wapieniu – gleby rędziny
  • na lessie – gleba czarnoziem

Gleby tworzą się bardzo długo. 1 cm powstaje przez 600 – 1000 lat !

My mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się próchnicy i skale macierzystej. Pod mikroskopem obserwowaliśmy glebę i piasek. Przyglądaliśmy się też innym skałom: granitowi, wapieniom, piaskowcom i węglowi. Nasze obserwacje zanotowaliśmy w zeszycie i wykonaliśmy rysunki.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes