Na lekcjach przyrody w klasie czwartej ostatnio mówimy o życiu na lądzie. Poznaliśmy różne skały, które możemy spotkać w Polsce. Wiemy jaki jest ich podział i jak powstały. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że to ze skał na skutek wietrzenia czyli kruszenia skał i rozwoju roślin, powstaje gleba.
Gleba składa się z kilku warstw.
Ściółka jest zbudowana z resztek roślin i zwierząt, nierozłożonych liści, gałęzi, igieł, zwierzęcych odchodów, martwych owadów.
Próchnica to ciemna warstwa gleby, w której znajdują się rozłożone szczątki organizmów, żyje tu wiele organizmów glebowych. Warstwa ta jest ciągle budowana i przekształcana. Od jej grubości zależy żyzność gleby.
Warstwa mineralna dzieli się na górną i dolną. To miejsce, gdzie próchnica miesza się z cząstkami powstałymi przy wietrzeniu skał.
Skała macierzysta to nierozkruszone podłoże skalne. Głównie to rodzaj skały decyduje o tym jaka gleba powstanie np.:
- na piasku powstają gleby bielicowe
- na mule rzecznym – gleby mady
- na glinie – gleby brunatne
- na wapieniu – gleby rędziny
- na lessie – gleba czarnoziem
Gleby tworzą się bardzo długo. 1 cm powstaje przez 600 – 1000 lat !
My mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się próchnicy i skale macierzystej. Pod mikroskopem obserwowaliśmy glebę i piasek. Przyglądaliśmy się też innym skałom: granitowi, wapieniom, piaskowcom i węglowi. Nasze obserwacje zanotowaliśmy w zeszycie i wykonaliśmy rysunki.
Najnowsze komentarze