Archiwum kategorii: Projekty

Maj 14

Eksperymenty Eko-badacza

laboratoriumKlasa 6 przygotowuje się do pokazu doświadczeń z przyrody. Przypominam, że prezentujecie je na początku czerwca. Jest więc chwila na przygotowania i wykonanie filmu lub plakatu. Pamiętajcie, że w omówieniu mają znaleźć się punkty:

1. Pytanie badawcze
2. Hipoteza
3. Potrzebne materiały
4. Przebieg doświadczenia
5. Obserwacje
6. Wnioski

Film lub plakat ma być ciekawym graficznym przedstawieniem i udokumentowaniem doświadczenia, które będziecie przeprowadzać  i omawiać w klasie. Ma być wykonany trochę jak dokładna instrukcja, tak aby inni na jego podstawie potrafili to doświadczenie odtworzyć.

Pamiętajcie. numer z dziennika odpowiada numerowi eksperymentu 🙂

Wszystkie znajdziecie tutaj =>> Doświadczenia

Miłej zabawy !

Zapisz

Zapisz

Share Button
5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Cze 23

Podsumowanie projektu Eko-badacz

W piątek 10 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Eko-badacz” realizowanego w roku szkolnym 2015/2016, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW.

Jednym z punktów programu było wręczenie nagród laureatom międzyszkolnego konkursu filmowego „Jestem Eko”. Zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 162 – Edyta Szymańska.

Wszystkie nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie: http://sp130.edu.pl/2016/06/10/filmy-zgloszone-do-konkursu-jestem-eko/

Przybyli goście mogli także obejrzeć stanowiska klas przygotowane przez uczniów, na których prezentowali zagadnienia, którymi zajmowali się podczas trwania projektu i wyniki swojej pracy. Klasa II – III zaprezentowały plakaty – wspomnienia z warsztatów i wycieczek ekologicznych, klasa IV opowiedziała nam o wodzie i potrzebie jej oszczędzania, klasa V przekonywała nas do recyklingu i pokazała zabawki z odpadów wykonane na lekcjach techniki. Uczniowie klasy VI przedstawili modele elektrowni wodnej i wiatrowej, wykonali też kilka doświadczeń, które przygotowywali na przyrodzie. Koledzy z klas młodszych mogli sami zrobić papierowy wiatrak.

Uczniowie zaprezentowali także w działaniu nowoczesne cyfrowe mobilne laboratoria przyrodnicze Labdisc, zakupione w projekcie ze środków WFOŚiGW. Każdy mógł sprawdzić jak działają i jak za ich pomocą prowadzić doświadczenia przyrodnicze.

Powodzeniem cieszyły się też „wyścigi balonów” i gra przestrzenna przygotowana przez dziewczęta z kl. VI.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 01

ABC zdrowia

Co kilka lat pojawiają się nowe wytyczne dotyczące zaleceń zdrowego żywienia. Muszą się zmieniać, ponieważ zmienia się nasza wiedza na temat wpływu tego, co jemy, na nasze zdrowie. Pod koniec stycznia także polscy specjaliści od żywienia wydali własne rekomendacje. Podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego przedstawiono nową „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”.

źródło: wyborcza.pl Margit Kossobudzka 03.02.2016 00:01

Jak na „Szkołę Promującą Zdrowie” przystało od razu przystąpiliśmy do przekazania nowych wytycznych naszym uczniom. Jeszcze przed feriami zimowymi klasa IV podczas zajęć opartych o metodę WebQuest, poznała NOWĄ piramidę żywieniową i zasady zdrowego życia.  Podczas zajęć uczniowie rozwiązując zadania problemowe „podróżowali” po kolejnych stopniach piramidy. Brali udział w:

 • zadaniach sportowych
 • próbowaniu i dopasowywaniu do rodzaju produktu różne pieczywa i kasze
 • smakowaniu z zamkniętymi oczami  jogurtów, starając się zgadnąć ich smak.
 • rozwiązywaniu krzyżówek, zagadek
 • poszukiwaniu w Internecie różnic między starą i nową piramidą żywieniową.

Więcej informacji znajdziecie na blogu p. Agaty

https://examplewordpresscom9037.wordpress.com/2016/03/18/webquest/

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 29

Warsztaty ekologiczne

W ramach realizacji projektu „Eko-badacz”  uczniowie klas II – VI uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Czas podczas zajęć spędziliśmy bardzo aktywnie.


Klasy młodsze zajęły się tematyką ekologii w codziennym życiu, w domu i w szkole. Zajęcia pozwoliły uświadomić sobie ogromne znaczenie sposobu życia każdego z nas dla stanu środowiska (oszczędność wody, energii, ekologiczne zakupy, transport, odpady).


Uczniowie klasy IV to już specjaliści od wody. Podczas zajęć „Niebieska planeta” próbowali uświadomić sobie problem niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu.


V klasa poznała problem śmieci, jako efekt nadmiernej konsumpcji oraz zobaczyła, jakie są możliwości przeciwdziałania temu problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle).


Klasa VI uporządkowała wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz na temat wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomili sobie konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 07

Zbieramy zakrętki dla dzieci z hospicjum

Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w projekcie Zostań Super Zakrętakiem, realizowanym przez Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. To ekologiczne przedsięwzięcie segregacja odpadów w postaci zakrętek będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń.

Co zbierać?

Plastikowe zakrętki po:

 • wodach
 • sokach, napojach
 • płynach , szamponach
 • kawie, herbacie itd.

Można zbierać również:

 • plastikowe zatyczki
 • opakowania po zabawkach z jajek-niespodzianek
 • łyżeczki i miarki np. do mleka, syropu
 • oraz inne elementy plastikowe, które są oznaczone dużymi literami PP, PE, HDPE, LDPD, najczęściej zamieszczone w trójkącie.

Bardzo ważne!
Wszystkie zbierane rzeczy muszą być czyste, pozbawione metalowych elementów
(metalowe sprężynki z dozowników itp.), tekturek uszczelniających (głównie w zakrętkach od kawy, herbaty), naklejek.

Zebrane zakrętki przyjmować będziemy w pierwszy wtorek każdego miesiąca. Wyjątkowo w grudniu zapraszamy do przyniesienia dnia 8.12.2015r.
Informację o przyniesieniu prosimy przekazywać do opiekuna SU lub wyznaczonej, dyżurującej w tym dniu przy wejściu do szatni osobie – przedstawicielowi SU.

Harmonogram przyjęć zakrętek na przyszły rok podany zostanie pod koniec miesiąca grudnia.

Zachęcamy wszystkich do rodzinnego zbierania!

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lip 13

W dziką stronę

Zapraszamy do przeczytania relacji z 5 niezwykłych leśnych spotkań – warsztatów przyrodniczych, które odbyły się w ramach projektu „W dziką stronę”. Trzy z nich prowadzone były przez trenera edukacji leśnej z ODE „Źródła”. Dwa kolejne zorganizowane były przez nauczyciela przyrody. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy V.

Opis zawiera zdjęcia i informacje o przebiegu wszystkich leśnych spotkań.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 17

Dzień Ziemi

dzien_ziemi_50Za kilka dni, a dokładnie 22 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi. W Polsce odbywa się on już od 1990 roku. W tym roku zapraszamy Was do wspólnej zabawy z uczniami klasy VI, którzy przygotowali kilka niespodzianek.

 • Całą akcję przeznaczoną dla klas I – V rozpoczniemy już w poniedziałek. W szkole rozwieszone są już plakaty promujące Dzień Ziemi. Wasi starsi koledzy przygotowali hasła dotyczące przyrody i ekologii. Sprawdźcie jak one brzmią, niektóre są bardzo zabawne 🙂  Spróbujcie zapamiętać ich jak najwięcej. Ta wiedza przyda się do kolejnej zabawy.
 • We wtorek czekamy na Wasze rysunki, hasła lub wiersze o przyrodzie. Najciekawsze zostaną umieszczone na szkolnym blogu ekologicznym.
 • Środa 22 kwietnia to finał naszej zabawy. W szkole pojawią się tajemnicze znaki, które trzeba będzie odnaleźć i odkodować ukryte w nich informacje. Każda klasa weźmie udział w odkrywaniu tajemnic przyrody. Będziecie pracować w 3 osobowych zespołach. Sprawdzimy też, która grupa zapamiętała najwięcej informacji i najlepiej rozwiąże quiz przygotowany przez Waszych kolegów z klasy VI. Zapewniamy też, że każdy uczestnik otrzyma nagrodę, dzięki której będzie mógł wpłynąć na otaczającą nas przyrodę i upiększyć teren przed szkołą.

Zapraszamy do zabawy a już dziś zachęcamy do obejrzenia krótkiego klipu filmowego o naszej  planecie. Zobaczcie jak niezwykła jest Ziemia.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lis 25

Tajemniczy ogród

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem międzynarodowej firmy „Secret Garden”, która staje do konkursu na najciekawszy projekt ogrodu. Twoim zadaniem jako architekta krajobrazu jest wykonanie planu ogrodu według instrukcji. Plan ma być wykonany w skali z podanych i zmierzonych wcześniej wymiarów. Musi zawierać legendę dwujęzyczną (polską i angielską) i pokazywać charakterystyczne elementy danego typu ogrodu. Swoją pracę zaprezentujecie przed jury konkursu.

Tak brzmiało dzisiejsze zadanie projektowe dla klasy IV, a oto  plany ogrodów naszych małych architektów 🙂

Podczas zajęć uczniowie korzystali ze stron internetowych:

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 05

Lekcja w PKWŁ

IMG_4578Uczniowie klasy V i VI w piątek 03.10.14 uczestniczyli w lekcji terenowej w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Celem naszych zajęć było przeprowadzenie obserwacji przyrodniczych w dolinie rzeki Łagiewniczanki. Uczyliśmy się obliczać wiek drzew, posługiwać kluczem do ich rozpoznawania. Nasłuchiwaliśmy odgłosów przyrody, określaliśmy typ lasu i różnice w jego budowie (w dolinie rzeki i na szczycie pagórka „Wanny”). Posługiwaliśmy się mapą topograficzną terenu, obliczaliśmy wysokość względną pagórka. Czekały nas również zadania matematyczne i historyczne związane z kapliczkami położonymi w Lesie Łagiewnickim. Odszukiwaliśmy informację o ich patronach i wieku kapliczek. Mieliśmy za zadanie obliczyć obwód i powierzchnię kapliczki św. Rocha i podać, w jakiej skali należałoby ją narysować tak, by zmieściła się na kartkę A4. Pogoda była wyjątkowa i gdyby nie długa podróż powrotna do naszej szkoły, chętnie spędzilibyśmy tu więcej czasu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Maj 14

Konkurs National Geographic

Głosujcie!!!
Zespoły z klas IV i V biorą udział w konkursie National Geographic „Odkrywcy kosmosu”. Samodzielnie przygotowali modele Układu Słonecznego i nakręcili filmy opowiadające o swoim projekcie. Walczą o nagrodę dla szkoły jaką jest teleskop. Przekażcie tę informację dalej i głosujcie na naszą szkołę!
Nasza przygoda z układem planetarnym – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/142

Owocowo – warzywny Układ Słoneczny – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/143


Encyklopedia Układu Słonecznego – https://testeyb.sslpro.pl/contest-form/show/id/150

Nasze małe planetarium

Odkrywca_12_marzec3_web

Share Button
5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Starsze posty «