Archiwum kategorii: Pracownia

Cze 23

Podsumowanie projektu Eko-badacz

W piątek 10 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Eko-badacz” realizowanego w roku szkolnym 2015/2016, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW.

Jednym z punktów programu było wręczenie nagród laureatom międzyszkolnego konkursu filmowego „Jestem Eko”. Zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 162 – Edyta Szymańska.

Wszystkie nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie: http://sp130.edu.pl/2016/06/10/filmy-zgloszone-do-konkursu-jestem-eko/

Przybyli goście mogli także obejrzeć stanowiska klas przygotowane przez uczniów, na których prezentowali zagadnienia, którymi zajmowali się podczas trwania projektu i wyniki swojej pracy. Klasa II – III zaprezentowały plakaty – wspomnienia z warsztatów i wycieczek ekologicznych, klasa IV opowiedziała nam o wodzie i potrzebie jej oszczędzania, klasa V przekonywała nas do recyklingu i pokazała zabawki z odpadów wykonane na lekcjach techniki. Uczniowie klasy VI przedstawili modele elektrowni wodnej i wiatrowej, wykonali też kilka doświadczeń, które przygotowywali na przyrodzie. Koledzy z klas młodszych mogli sami zrobić papierowy wiatrak.

Uczniowie zaprezentowali także w działaniu nowoczesne cyfrowe mobilne laboratoria przyrodnicze Labdisc, zakupione w projekcie ze środków WFOŚiGW. Każdy mógł sprawdzić jak działają i jak za ich pomocą prowadzić doświadczenia przyrodnicze.

Powodzeniem cieszyły się też „wyścigi balonów” i gra przestrzenna przygotowana przez dziewczęta z kl. VI.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cze 07

Badamy, obserwujemy, eksperymentujemy

Dzięki pomocom dydaktycznym w naszej Ekopracowni możemy w ciekawy sposób poznawać otaczający nas świat. Nic nie może się jednak równać bezpośrednim kontaktom z przyrodą. Gdy pogoda nie pozwala wyjść w teren, jak najczęściej staramy się prowadzić obserwacje w klasie, praktycznie sprawdzić nowe wiadomości.

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

image 3

Sprawdzamy z czego składa się gleba

image 8

Badamy skały z naszego podwórka

image 5

Obserwujemy budowę mchu

image 10

Rozpoznajemy systemy korzeniowe roślin

image 16

Poznajemy budowę kwiatu

image 13

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Maj 12

Łąka pełna życia

Miesiąc maj zerówka rozpoczęła od przyrodniczej tematyki- łąka pełna życia. Już w poniedziałek przy pomocy plansz dydaktycznych, albumów przyrodniczych i przewodników poznaliśmy mieszkańców łąk i pól.

Oglądaliśmy piękne i barwne motyle oraz zapoznaliśmy się z ich cyklem rozwojowym. Fotogaleria łąkowa przygotowana w naszej klasie pomagała zapamiętać rośliny i zwierzęta, jakie możemy spotkać na łące.

Mały ogród botaniczny mogliśmy podziwiać w naszej szkolnej ekopracowni. Wnikliwie badaliśmy i obserwowaliśmy rośliny, jakie co dzień pielęgnują tam starsze klasy oraz podziwialiśmy przygotowany przez nich kącik skarbów z zielnika.

Ciekawe i istotne informacje umieszczone na plakatach poszerzyły naszą wiedzę o ziołach leczniczych takich jak: mięta i rumianek. Wykorzystując tablicę interaktywną i zasoby Łódzkiej Platformy edukacyjnej poznawaliśmy części roślin- łodygę, liście, kwiat i korzenie. Po tych zajęciach dobrze już wiemy, co w trawie piszczy.

Zobacz galerię

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 28

Kto pyta nie błądzi.

Kto pyta nie błądzi – to dobrze wszystkim znane przysłowie sprawdza się także w odniesieniu do nauki. Klasa V ćwiczyła się w planowaniu swoich pierwszych eksperymentów. Uczyli się poszukiwać odpowiedzi na pytania, stawiać hipotezy. Wyniki swojej pracy prezentowali kolegom podczas lekcji przyrody. Jak to się udało? Zobaczcie krótki filmik, który przy okazji pomoże Wam zapamiętać kolejność zadań podczas eksperymentowania.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 19

Pierwszaki w Ekopracowni

W lutym pierwszoklasiści mięli możliwość spędzenia więcej czasu w nowej pracowni przyrodniczej i zapoznania się ze zgromadzonymi w niej nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi. Z uwagą przyglądali się wszystkim przedmiotom, próbując określić do czego mogą służyć. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty. Starsi koledzy w ramach „Szkolnego laboratorium” pokazywali uczniom klasy pierwszej różne doświadczenia i opowiadali o przyrodzie i ekologii.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes