Archiwum kategorii: Galeria

Cze 23

Podsumowanie projektu Eko-badacz

W piątek 10 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Eko-badacz” realizowanego w roku szkolnym 2015/2016, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW.

Jednym z punktów programu było wręczenie nagród laureatom międzyszkolnego konkursu filmowego „Jestem Eko”. Zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 162 – Edyta Szymańska.

Wszystkie nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie: http://sp130.edu.pl/2016/06/10/filmy-zgloszone-do-konkursu-jestem-eko/

Przybyli goście mogli także obejrzeć stanowiska klas przygotowane przez uczniów, na których prezentowali zagadnienia, którymi zajmowali się podczas trwania projektu i wyniki swojej pracy. Klasa II – III zaprezentowały plakaty – wspomnienia z warsztatów i wycieczek ekologicznych, klasa IV opowiedziała nam o wodzie i potrzebie jej oszczędzania, klasa V przekonywała nas do recyklingu i pokazała zabawki z odpadów wykonane na lekcjach techniki. Uczniowie klasy VI przedstawili modele elektrowni wodnej i wiatrowej, wykonali też kilka doświadczeń, które przygotowywali na przyrodzie. Koledzy z klas młodszych mogli sami zrobić papierowy wiatrak.

Uczniowie zaprezentowali także w działaniu nowoczesne cyfrowe mobilne laboratoria przyrodnicze Labdisc, zakupione w projekcie ze środków WFOŚiGW. Każdy mógł sprawdzić jak działają i jak za ich pomocą prowadzić doświadczenia przyrodnicze.

Powodzeniem cieszyły się też „wyścigi balonów” i gra przestrzenna przygotowana przez dziewczęta z kl. VI.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 01

ABC zdrowia

Co kilka lat pojawiają się nowe wytyczne dotyczące zaleceń zdrowego żywienia. Muszą się zmieniać, ponieważ zmienia się nasza wiedza na temat wpływu tego, co jemy, na nasze zdrowie. Pod koniec stycznia także polscy specjaliści od żywienia wydali własne rekomendacje. Podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego przedstawiono nową „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”.

źródło: wyborcza.pl Margit Kossobudzka 03.02.2016 00:01

Jak na „Szkołę Promującą Zdrowie” przystało od razu przystąpiliśmy do przekazania nowych wytycznych naszym uczniom. Jeszcze przed feriami zimowymi klasa IV podczas zajęć opartych o metodę WebQuest, poznała NOWĄ piramidę żywieniową i zasady zdrowego życia.  Podczas zajęć uczniowie rozwiązując zadania problemowe „podróżowali” po kolejnych stopniach piramidy. Brali udział w:

  • zadaniach sportowych
  • próbowaniu i dopasowywaniu do rodzaju produktu różne pieczywa i kasze
  • smakowaniu z zamkniętymi oczami  jogurtów, starając się zgadnąć ich smak.
  • rozwiązywaniu krzyżówek, zagadek
  • poszukiwaniu w Internecie różnic między starą i nową piramidą żywieniową.

Więcej informacji znajdziecie na blogu p. Agaty

https://examplewordpresscom9037.wordpress.com/2016/03/18/webquest/

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 29

Warsztaty ekologiczne

W ramach realizacji projektu „Eko-badacz”  uczniowie klas II – VI uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Czas podczas zajęć spędziliśmy bardzo aktywnie.


Klasy młodsze zajęły się tematyką ekologii w codziennym życiu, w domu i w szkole. Zajęcia pozwoliły uświadomić sobie ogromne znaczenie sposobu życia każdego z nas dla stanu środowiska (oszczędność wody, energii, ekologiczne zakupy, transport, odpady).


Uczniowie klasy IV to już specjaliści od wody. Podczas zajęć „Niebieska planeta” próbowali uświadomić sobie problem niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu.


V klasa poznała problem śmieci, jako efekt nadmiernej konsumpcji oraz zobaczyła, jakie są możliwości przeciwdziałania temu problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle).


Klasa VI uporządkowała wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz na temat wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomili sobie konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 06

Tworzymy kryształy

Jak produkować kryształy? My już wiemy! 🙂

Uczniowie klasy 2b wykonali doświadczenie przyrodnicze, dzięki któremu otrzymali kryształy…soli. Przygotowali roztwory nasycone z soli kuchennej i uzbrojeni w cierpliwość oczekiwali prawie 3 tygodnie na efekty doświadczenia. Bacznie obserwowali i notowali zachodzące zmiany. Udało się!:) Woda z tzw. solanki wyparowała, a sól uległa krystalizacji.
Osadzała się na ściankach oraz zamontowanych nitkach wewnątrz pojemników. Efektami naszej pracy podzieliliśmy się w klasie, prezentowaliśmy wyprodukowane kryształy oraz wyciągaliśmy wspólnie wnioski z naszych doświadczeń.

Chcemy pochwalić się naszymi kryształami. Zobacz galerię =>>

Wy też możecie wykonać to doświadczenie.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lip 13

W dziką stronę

Zapraszamy do przeczytania relacji z 5 niezwykłych leśnych spotkań – warsztatów przyrodniczych, które odbyły się w ramach projektu „W dziką stronę”. Trzy z nich prowadzone były przez trenera edukacji leśnej z ODE „Źródła”. Dwa kolejne zorganizowane były przez nauczyciela przyrody. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy V.

Opis zawiera zdjęcia i informacje o przebiegu wszystkich leśnych spotkań.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 19

Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo!

IMG_2554

Z niecierpliwością wszyscy z drugiej klasy czekamy na przyjście wiosny!  Żeby jednak w pełni korzystać z jej uroków postanowiliśmy zadbać o nasze zdrowie. Na początek przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego odżywiania się. Według najnowszej piramidy żywienia, ułożyliśmy przykładowe „zdrowe” jadłospisy i zabraliśmy się do uważnego czytania … książki kucharskiej! Spośród wielu ciekawych propozycji na wiosenne dania – wybraliśmy nasze „witaminowe bomby” :). Zaraz po powrocie do domu zabraliśmy się więc do ich przygotowania … wszystko zgodnie z przepisami.  A oto efekty naszej pracy. Zachęcamy wszystkich by zadbali o swoje zdrowie od zaraz!

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 05

Lekcja w PKWŁ

IMG_4578Uczniowie klasy V i VI w piątek 03.10.14 uczestniczyli w lekcji terenowej w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Celem naszych zajęć było przeprowadzenie obserwacji przyrodniczych w dolinie rzeki Łagiewniczanki. Uczyliśmy się obliczać wiek drzew, posługiwać kluczem do ich rozpoznawania. Nasłuchiwaliśmy odgłosów przyrody, określaliśmy typ lasu i różnice w jego budowie (w dolinie rzeki i na szczycie pagórka „Wanny”). Posługiwaliśmy się mapą topograficzną terenu, obliczaliśmy wysokość względną pagórka. Czekały nas również zadania matematyczne i historyczne związane z kapliczkami położonymi w Lesie Łagiewnickim. Odszukiwaliśmy informację o ich patronach i wieku kapliczek. Mieliśmy za zadanie obliczyć obwód i powierzchnię kapliczki św. Rocha i podać, w jakiej skali należałoby ją narysować tak, by zmieściła się na kartkę A4. Pogoda była wyjątkowa i gdyby nie długa podróż powrotna do naszej szkoły, chętnie spędzilibyśmy tu więcej czasu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cze 07

Badamy, obserwujemy, eksperymentujemy

Dzięki pomocom dydaktycznym w naszej Ekopracowni możemy w ciekawy sposób poznawać otaczający nas świat. Nic nie może się jednak równać bezpośrednim kontaktom z przyrodą. Gdy pogoda nie pozwala wyjść w teren, jak najczęściej staramy się prowadzić obserwacje w klasie, praktycznie sprawdzić nowe wiadomości.

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

image 3

Sprawdzamy z czego składa się gleba

image 8

Badamy skały z naszego podwórka

image 5

Obserwujemy budowę mchu

image 10

Rozpoznajemy systemy korzeniowe roślin

image 16

Poznajemy budowę kwiatu

image 13

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Maj 12

Łąka pełna życia

Miesiąc maj zerówka rozpoczęła od przyrodniczej tematyki- łąka pełna życia. Już w poniedziałek przy pomocy plansz dydaktycznych, albumów przyrodniczych i przewodników poznaliśmy mieszkańców łąk i pól.

Oglądaliśmy piękne i barwne motyle oraz zapoznaliśmy się z ich cyklem rozwojowym. Fotogaleria łąkowa przygotowana w naszej klasie pomagała zapamiętać rośliny i zwierzęta, jakie możemy spotkać na łące.

Mały ogród botaniczny mogliśmy podziwiać w naszej szkolnej ekopracowni. Wnikliwie badaliśmy i obserwowaliśmy rośliny, jakie co dzień pielęgnują tam starsze klasy oraz podziwialiśmy przygotowany przez nich kącik skarbów z zielnika.

Ciekawe i istotne informacje umieszczone na plakatach poszerzyły naszą wiedzę o ziołach leczniczych takich jak: mięta i rumianek. Wykorzystując tablicę interaktywną i zasoby Łódzkiej Platformy edukacyjnej poznawaliśmy części roślin- łodygę, liście, kwiat i korzenie. Po tych zajęciach dobrze już wiemy, co w trawie piszczy.

Zobacz galerię

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 31

Ekologiczny świat zerówki

1W poniedziałek 24 marca rozpoczęliśmy zajęcia z cyklu: ekologiczny świat i przekonaliśmy się, że każdy może dbać o środowisko.

Plansza „mały ekolog” świetnie wprowadziła nas w zagadnienia związane z segregacją odpadów oraz specjalnych na nie pojemników. Naszą wiedzę uporządkował film o segregacji odpadów i ich wykorzystaniu. Zainspirowani możliwością ponownego wykorzystania materiałów stworzyliśmy klasową orkiestrę recyklingową. Przygotowaliśmy instrumenty muzyczne, a później wygrywaliśmy na nich wiosenne rytmy.

3Z ekologią spotkaliśmy się też na zakupach. Omawialiśmy różne możliwości pakowania produktów i zakupów. Projektowaliśmy własny wzór torby ekologicznej, a w środowiskowe tajniki wprowadziły nas ekologiczne znaki. Dzięki nim poznaliśmy język ekologa, który zrozumiały jest na całym świecie. Był też czas na podróże… jakie? Oczywiście, że ekologiczne. W podróż wyruszyliśmy pociągiem, każdy wagon zbierał inne śmieci: papier, plastik, szkło oraz symbole ekologiczne. Naszą ciężką pracą i aktywnością na zajęciach walczyliśmy o odznaki Małego Ekologa.

7W piątek nasze ekologiczne zmagania podsumowaliśmy na konkursie wiedzy ekologicznej. Pozytywnych emocji i współrywalizacji nie brakowało. W quizie ekologicznym udział brały trzy drużyny: żółta, zielona i niebieska. Wszyscy już wiedzieli, dlaczego takie kolory. Byliśmy eko i segregowaliśmy odpady, rozwiązywaliśmy test i wykorzystując możliwości Ekopracowni prowadziliśmy rozgrywki ekologiczne na tablicy multimedialnej. Każdy z nas miał przed sobą ekologiczną przeprawę- biegł na czas i po drodze zbierał śmieci. Rozgrywki sumowane były drużynowo- im więcej punktów zdobył każdy z nas tym lepiej dla całej drużyny.

Wygrani? Wygrani byliśmy wszyscy!

A nasza planeta Ziemia zdobyła nowych Małych Ekologów  😀

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Starsze posty «