Archiwum kategorii: Wycieczki

Maj 15

Polskie płazy

W sobotę niektórzy z Was mieli możliwość  uczestniczenia w zajęciach terenowych nad Jeziorskiem. Poznawaliśmy środowisko wodne jednego z większych polskich sztucznych zbiorników. Wieczorem na rozlewiskach Warty poszukiwaliśmy rodzimych płazów. Udało się kilka oznaczyć (ropuchę szarą i kilka gatunków żab). Zaobserwowaliśmy też bezkręgowce wodne m.in. nartnika, płoszczycę, larwę jętki, pijawkę, zatoczka, błotniarkę.

Dla przypomnienia przedstawiamy jakie rodzimy płazy możecie spotkać w naszych zbiornikach wodnych. Odsyłam Was na stronę https://www.medianauka.pl/plazy-polskie

Więcej ciekawostek o budowie i życiu płazów znajdziecie w animacji na stronie

http://www.scholaris.pl/resources/run/id/52788

oraz posłuchacie ich odgłosów godowych. http://www.czlowiekiprzyroda.eu/life/plazy_pl/glosy.htm

 

Zapisz

Zapisz

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 21

Jak z ogórka zrobić baterię?

Na to i inne ciekawe pytania odpowiadali w czwartek 10 marca uczniowie klasy VI. W ramach projektu „Eko-badacz” uczestniczyli oni w lekcji przyrody na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
W czasie zajęć uczniowie poznali m.in. historię prowadzonych badań nad elektrycznością, głównych twórców podstaw tego działu fizyki. Prowadzili doświadczenia, w których badali czy owoce i warzywa mogą posłużyć do produkcji prądu elektrycznego. Budowali obwód składający się z trzech ogniw owocowo-warzywnych połączonych szeregowo (tzw. stos Volty), zdolnego „zapalić” diodę LED.
Zajęcia dla naszych uczniów poprowadził prof. Tadeusz Wibig.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 23

Jesienne obserwacje

Zajęcia edukacyjne w terenie, ale i w budynku szkoły przyniosły nam nowe odkrycia. W szkolnym zielonym, a teraz już w jesiennych barwach gaju prowadziliśmy obserwacje drzew. Nazywaliśmy różnorodne drzewa liściaste i iglaste. Nasze obserwacje wnikliwie notowaliśmy na karcie obserwacji. Określaliśmy gatunek wybranego drzewa, badaliśmy jego korę, opisywaliśmy koronę i liście. Już teraz nasz zachwyt wzbudziła różnorodność świata roślin, a to dopiero początki naszych przyrodniczych odkryć ekosystemów.

Uczniowie klasy IIb

DSC_4495

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lip 13

W dziką stronę

Zapraszamy do przeczytania relacji z 5 niezwykłych leśnych spotkań – warsztatów przyrodniczych, które odbyły się w ramach projektu „W dziką stronę”. Trzy z nich prowadzone były przez trenera edukacji leśnej z ODE „Źródła”. Dwa kolejne zorganizowane były przez nauczyciela przyrody. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy V.

Opis zawiera zdjęcia i informacje o przebiegu wszystkich leśnych spotkań.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 05

Lekcja w PKWŁ

IMG_4578Uczniowie klasy V i VI w piątek 03.10.14 uczestniczyli w lekcji terenowej w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Celem naszych zajęć było przeprowadzenie obserwacji przyrodniczych w dolinie rzeki Łagiewniczanki. Uczyliśmy się obliczać wiek drzew, posługiwać kluczem do ich rozpoznawania. Nasłuchiwaliśmy odgłosów przyrody, określaliśmy typ lasu i różnice w jego budowie (w dolinie rzeki i na szczycie pagórka „Wanny”). Posługiwaliśmy się mapą topograficzną terenu, obliczaliśmy wysokość względną pagórka. Czekały nas również zadania matematyczne i historyczne związane z kapliczkami położonymi w Lesie Łagiewnickim. Odszukiwaliśmy informację o ich patronach i wieku kapliczek. Mieliśmy za zadanie obliczyć obwód i powierzchnię kapliczki św. Rocha i podać, w jakiej skali należałoby ją narysować tak, by zmieściła się na kartkę A4. Pogoda była wyjątkowa i gdyby nie długa podróż powrotna do naszej szkoły, chętnie spędzilibyśmy tu więcej czasu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cze 13

Lekcja terenowa klasy III

640px-Park_na_Młynku_1W ostatni czwartek uczniowie klasy III poznawali bogactwo flory i fauny stawu. W tym celu od samego rana wybrali się na Młynek. W czasie spaceru, dookoła zbiornika wodnego, bacznie obserwowali roślinność przybrzeżną. Potem przy pomocy kompasów i słońca wyznaczali kierunki świata. Mierzyli temperaturę wody, powietrza i gleby (w słońcu i cieniu) i obliczali różnice między odczytanymi wskazaniami. Następnie obserwowali przez lornetki stado kaczek zamieszkujące drugi brzeg, a przez lupy mrówki. Potem przyszedł czas na relaks na placu zabaw. Przed powrotem do szkoły pani Ewa nabrała wody ze stawu, aby na piątkowych zajęciach sprawdzić jej ph.

zobacz zdjęcia

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes