Archiwum kategorii: Lekcje

Maj 14

Eksperymenty Eko-badacza

laboratoriumKlasa 6 przygotowuje się do pokazu doświadczeń z przyrody. Przypominam, że prezentujecie je na początku czerwca. Jest więc chwila na przygotowania i wykonanie filmu lub plakatu. Pamiętajcie, że w omówieniu mają znaleźć się punkty:

1. Pytanie badawcze
2. Hipoteza
3. Potrzebne materiały
4. Przebieg doświadczenia
5. Obserwacje
6. Wnioski

Film lub plakat ma być ciekawym graficznym przedstawieniem i udokumentowaniem doświadczenia, które będziecie przeprowadzać  i omawiać w klasie. Ma być wykonany trochę jak dokładna instrukcja, tak aby inni na jego podstawie potrafili to doświadczenie odtworzyć.

Pamiętajcie. numer z dziennika odpowiada numerowi eksperymentu 🙂

Wszystkie znajdziecie tutaj =>> Doświadczenia

Miłej zabawy !

Zapisz

Zapisz

Share Button
5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Sty 02

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Uczniowie klasy VII podczas lekcji geografii poszerzali swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody w Polsce. Jedną z nich są parki krajobrazowe. Chcemy Wam przybliżyć ten, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania – Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Przedstawiamy dwie prezentacje wykonane przez naszych uczniów i zapraszamy do odwiedzenia tego ciekawego przyrodniczo miejsca.

Warto również zajrzeć na stronę PKWŁ:  https://parkilodzkie.pl/pkwl

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwi 01

ABC zdrowia

Co kilka lat pojawiają się nowe wytyczne dotyczące zaleceń zdrowego żywienia. Muszą się zmieniać, ponieważ zmienia się nasza wiedza na temat wpływu tego, co jemy, na nasze zdrowie. Pod koniec stycznia także polscy specjaliści od żywienia wydali własne rekomendacje. Podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego przedstawiono nową „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”.

źródło: wyborcza.pl Margit Kossobudzka 03.02.2016 00:01

Jak na „Szkołę Promującą Zdrowie” przystało od razu przystąpiliśmy do przekazania nowych wytycznych naszym uczniom. Jeszcze przed feriami zimowymi klasa IV podczas zajęć opartych o metodę WebQuest, poznała NOWĄ piramidę żywieniową i zasady zdrowego życia.  Podczas zajęć uczniowie rozwiązując zadania problemowe „podróżowali” po kolejnych stopniach piramidy. Brali udział w:

  • zadaniach sportowych
  • próbowaniu i dopasowywaniu do rodzaju produktu różne pieczywa i kasze
  • smakowaniu z zamkniętymi oczami  jogurtów, starając się zgadnąć ich smak.
  • rozwiązywaniu krzyżówek, zagadek
  • poszukiwaniu w Internecie różnic między starą i nową piramidą żywieniową.

Więcej informacji znajdziecie na blogu p. Agaty

https://examplewordpresscom9037.wordpress.com/2016/03/18/webquest/

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 29

Warsztaty ekologiczne

W ramach realizacji projektu „Eko-badacz”  uczniowie klas II – VI uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Czas podczas zajęć spędziliśmy bardzo aktywnie.


Klasy młodsze zajęły się tematyką ekologii w codziennym życiu, w domu i w szkole. Zajęcia pozwoliły uświadomić sobie ogromne znaczenie sposobu życia każdego z nas dla stanu środowiska (oszczędność wody, energii, ekologiczne zakupy, transport, odpady).


Uczniowie klasy IV to już specjaliści od wody. Podczas zajęć „Niebieska planeta” próbowali uświadomić sobie problem niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu.


V klasa poznała problem śmieci, jako efekt nadmiernej konsumpcji oraz zobaczyła, jakie są możliwości przeciwdziałania temu problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle).


Klasa VI uporządkowała wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz na temat wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomili sobie konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 21

Jak z ogórka zrobić baterię?

Na to i inne ciekawe pytania odpowiadali w czwartek 10 marca uczniowie klasy VI. W ramach projektu „Eko-badacz” uczestniczyli oni w lekcji przyrody na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
W czasie zajęć uczniowie poznali m.in. historię prowadzonych badań nad elektrycznością, głównych twórców podstaw tego działu fizyki. Prowadzili doświadczenia, w których badali czy owoce i warzywa mogą posłużyć do produkcji prądu elektrycznego. Budowali obwód składający się z trzech ogniw owocowo-warzywnych połączonych szeregowo (tzw. stos Volty), zdolnego „zapalić” diodę LED.
Zajęcia dla naszych uczniów poprowadził prof. Tadeusz Wibig.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sty 19

Siły w przyrodzie

W klasie szóstej zajmowaliśmy się siłami występującycmi w przyrodzie, ich działaniem i skutkami dla człowieka. Zebraliśmy wszystko co do tej pory dowiedzieliśmy się o sile tarcia, oporu i elektrostatycznej w postaci mapy skojarzeń. Posłużyła nam do tego aplikacja internetowa Popplet.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 08

Ciekawe zwierzęta – ssaki

Dzisiejsza lekcja przyrody w klasie 6 upłynęła pod hasłem „Ciekawe ssaki”. Pracowaliśmy w grupach 2-3 osobowych. Naszym zadaniem było wybranie zwierzęcia z grupy ssaków, który nas zainteresował, wykonanie krótkiego opisu na podstawie Internetu i dodanie zdjęcia. Każde z wybranych przez nas zwierząt jest wyjątkowe. Wszystkie prace wykonywaliśmy na Padlecie, dzięki czemu od razu widzieliśmy wyniki pracy każdej z grup.

Ssaki żyją zarówno w środowisku lądowym jak i wodnym. Przystosowały się do różnych warunków środowiska, w których występują, różnią się wyglądem, sposobem odżywiania, trybem życia, zachowaniem i zwyczajami. Niektóre żyją przy temperaturach +50 stopni a niektóre przy -50 stopni. Niektóre opanowały nawet zdolność latania. Ta bioróżnorodność jest niezwykle cenna i ciekawa.

Czy wiedzieliście, że do ssaków zaliczamy też syreny? To rząd dużych ssaków, który liczy dziś 4 gatunki. Żyją tylko w środowisku wodnym. Zachęcam Was do zajrzenia na stronę http://www.medianauka.pl/atlas-ssakow Znajdziecie tutaj prosty w obsłudze atlas ssaków i dowiecie się więcej o tych ciekawych zwierzętach.

Mimo, że ssaki bardzo różnią się od siebie, posiadają wiele cech wspólnych:

  • są kręgowcami
  • karmią młode mlekiem
  • są żyworodne (z niewielkim wyjątkiem – dziobaki i kolczatki)
  • są stałocieplne
  • ich ciało pokryte jest futrem lub włosami

Większość ssaków utrzymuje temperaturę ciała w granicach 36–39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.

Poznajcie zwierzęta, które wybraliśmy na lekcji 🙂

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 23

Jesienne obserwacje

Zajęcia edukacyjne w terenie, ale i w budynku szkoły przyniosły nam nowe odkrycia. W szkolnym zielonym, a teraz już w jesiennych barwach gaju prowadziliśmy obserwacje drzew. Nazywaliśmy różnorodne drzewa liściaste i iglaste. Nasze obserwacje wnikliwie notowaliśmy na karcie obserwacji. Określaliśmy gatunek wybranego drzewa, badaliśmy jego korę, opisywaliśmy koronę i liście. Już teraz nasz zachwyt wzbudziła różnorodność świata roślin, a to dopiero początki naszych przyrodniczych odkryć ekosystemów.

Uczniowie klasy IIb

DSC_4495

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Paź 06

Tworzymy kryształy

Jak produkować kryształy? My już wiemy! 🙂

Uczniowie klasy 2b wykonali doświadczenie przyrodnicze, dzięki któremu otrzymali kryształy…soli. Przygotowali roztwory nasycone z soli kuchennej i uzbrojeni w cierpliwość oczekiwali prawie 3 tygodnie na efekty doświadczenia. Bacznie obserwowali i notowali zachodzące zmiany. Udało się!:) Woda z tzw. solanki wyparowała, a sól uległa krystalizacji.
Osadzała się na ściankach oraz zamontowanych nitkach wewnątrz pojemników. Efektami naszej pracy podzieliliśmy się w klasie, prezentowaliśmy wyprodukowane kryształy oraz wyciągaliśmy wspólnie wnioski z naszych doświadczeń.

Chcemy pochwalić się naszymi kryształami. Zobacz galerię =>>

Wy też możecie wykonać to doświadczenie.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Wrz 10

Wakacyjne wspomnienia klasy IIb

Powrót do szkoły przyniósł nam wiele radości, ale któż z nas nie tęskni za wakacjami?:) Postanowiliśmy zatem wakacyjne wspomnienia zaprosić do szkolnej ławki.

Dziś podczas zajęć odkrywaliśmy przyrodnicze skarby przywiezione i znalezione w różnych zakątkach Polski.

Podróżowaliśmy przez różne części kraju.

Północna część zachwyciła nas nadmorskim krajobrazem.

źródło: http://www.se.pl/bursztyn,34288/

Piaszczyste wydmy i trawiasta roślinność przyciągały wspomnienia morskich fal i tajemniczych bursztynów. Już wiemy, że to skamieniała żywica drzewa o złotych, brązowych i miodowych barwach. Pod lupą znaleźliśmy fragmenty zatopionych owadów i roślin. Czy wiecie skąd się tam wzięły? My już tak!

Wyżyna Krakowsko- Częstochowska przeniosła nas w czasie. Poznaliśmy żyjące przed milionami lat amonity. To zwierzęta, które żyły bardzo dawno temu.

źródło: https://pl.wikipedia.uz/Amonity

Paluszkiem po mapie dotarliśmy również w górskie okolice.

Tak nasza podróż przebiegała przez krajobrazy Polski: nadmorski, nizinny, wyżynny i górski.

Na mapie szukaliśmy wybranych krain geograficznych i dowiedzieliśmy się, że kolory ważne są nie tylko na plastyce, a legenda to nie tylko opowieść, ale również objaśnienia na mapie.

W drugiej klasie czeka nas wieeeele przyrodniczych odkryć, zagadek i doświadczeń.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Starsze posty «