Archiwum miesięczne: Grudzień 2015

Gru 14

Dofinansowanie edukacji ekologicznej „Eko-badacz”

Z przyjemnością informujemy, że przedstawiony przez naszą szkołę projekt edukacji ekologicznej „Eko-badacz” uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 22.310,00 zł.

Szkolna pracownia przyrodnicza wzbogaci się o 4 zestawy nowoczesnych mobilnych laboratoriów pomiarowych, a uczniowie objęci projektem będą uczestniczyli w wycieczkach i warsztatach przyrodniczych. Poszczególne klasy zajmą się inną tematyką ekologiczną.

Klasa VI będzie również uczestniczyła w lekcji, która odbędzie się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego.
O wszelkich wydarzeniach związanych z projektem informować będziemy na szkolnym blogu ekologicznym.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 08

Zbierając makulaturę ratujemy lasy

makulatura2

Nasza szkoła wzięła udział w akcji pt. Zbieram makulaturę – ratuję lasy, którą prowadziła Prasa Łódzka. Zebraliśmy 694 kg makulatury i zajęliśmy 14 miejsce w Łodzi. Działania w ramach akcji koordynował samorząd uczniowski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej ekologicznej akcji. W dniu 05.12.2015 na łamach gazet (Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany) ukazał się artykuł zamykający akcję.

Zapewne już  wiecie, że rośliny, a więc i drzewa,  w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają życiodajny tlen. Jedna dorosła sosna “produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób. Jak wynika z artykułu, naszym uczniom udało się uratować 12 drzew !  🙂

makulatura3

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 08

Ciekawe zwierzęta – ssaki

Dzisiejsza lekcja przyrody w klasie 6 upłynęła pod hasłem „Ciekawe ssaki”. Pracowaliśmy w grupach 2-3 osobowych. Naszym zadaniem było wybranie zwierzęcia z grupy ssaków, który nas zainteresował, wykonanie krótkiego opisu na podstawie Internetu i dodanie zdjęcia. Każde z wybranych przez nas zwierząt jest wyjątkowe. Wszystkie prace wykonywaliśmy na Padlecie, dzięki czemu od razu widzieliśmy wyniki pracy każdej z grup.

Ssaki żyją zarówno w środowisku lądowym jak i wodnym. Przystosowały się do różnych warunków środowiska, w których występują, różnią się wyglądem, sposobem odżywiania, trybem życia, zachowaniem i zwyczajami. Niektóre żyją przy temperaturach +50 stopni a niektóre przy -50 stopni. Niektóre opanowały nawet zdolność latania. Ta bioróżnorodność jest niezwykle cenna i ciekawa.

Czy wiedzieliście, że do ssaków zaliczamy też syreny? To rząd dużych ssaków, który liczy dziś 4 gatunki. Żyją tylko w środowisku wodnym. Zachęcam Was do zajrzenia na stronę http://www.medianauka.pl/atlas-ssakow Znajdziecie tutaj prosty w obsłudze atlas ssaków i dowiecie się więcej o tych ciekawych zwierzętach.

Mimo, że ssaki bardzo różnią się od siebie, posiadają wiele cech wspólnych:

  • są kręgowcami
  • karmią młode mlekiem
  • są żyworodne (z niewielkim wyjątkiem – dziobaki i kolczatki)
  • są stałocieplne
  • ich ciało pokryte jest futrem lub włosami

Większość ssaków utrzymuje temperaturę ciała w granicach 36–39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.

Poznajcie zwierzęta, które wybraliśmy na lekcji 🙂

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 07

Zbieramy zakrętki dla dzieci z hospicjum

Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w projekcie Zostań Super Zakrętakiem, realizowanym przez Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. To ekologiczne przedsięwzięcie segregacja odpadów w postaci zakrętek będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń.

Co zbierać?

Plastikowe zakrętki po:

  • wodach
  • sokach, napojach
  • płynach , szamponach
  • kawie, herbacie itd.

Można zbierać również:

  • plastikowe zatyczki
  • opakowania po zabawkach z jajek-niespodzianek
  • łyżeczki i miarki np. do mleka, syropu
  • oraz inne elementy plastikowe, które są oznaczone dużymi literami PP, PE, HDPE, LDPD, najczęściej zamieszczone w trójkącie.

Bardzo ważne!
Wszystkie zbierane rzeczy muszą być czyste, pozbawione metalowych elementów
(metalowe sprężynki z dozowników itp.), tekturek uszczelniających (głównie w zakrętkach od kawy, herbaty), naklejek.

Zebrane zakrętki przyjmować będziemy w pierwszy wtorek każdego miesiąca. Wyjątkowo w grudniu zapraszamy do przyniesienia dnia 8.12.2015r.
Informację o przyniesieniu prosimy przekazywać do opiekuna SU lub wyznaczonej, dyżurującej w tym dniu przy wejściu do szatni osobie – przedstawicielowi SU.

Harmonogram przyjęć zakrętek na przyszły rok podany zostanie pod koniec miesiąca grudnia.

Zachęcamy wszystkich do rodzinnego zbierania!

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes