Archiwum miesięczne: Marzec 2015

Mar 22

Wycieczka do lasu

Sobotnie przedpołudnie w pierwszy dzień wiosny spędziliśmy na leśnym szlaku. Pojechaliśmy do lasu na Stróża, gdzie czekał już na nas trener edukacji leśnej – Pani Agnieszka. Pogoda dopisała. Promienie wiosennego słońca przygrzewały.
W lesie słychać było odgłosy ptaków. Powitał na donośny stukot dzięcioła. W ściółce niektórym udało się zaobserwować jaszczurkę i małą żabę. Widzieliśmy też pierwsze motyle i pająki.

Celem naszej wycieczki było oswojenie się z lasem. Mieliśmy wiele ciekawych zadań dzięki, którym nie tylko poznawaliśmy przyrodę, ale też świetnie się bawiliśmy.

FullSizeRenderRozpoczęliśmy nasze spotkanie od zapoznania się. Pani trener chciała zapamiętać nasze imiona i zaproponowała zabawę z włóczką. Powstała przy okazji konstrukcja przypominająca sieć pająka. Stało się to okazją do rozmowy na temat zależności występujących w przyrodzie.

FullSizeRender_3Kolejne zadanie polegało na dokładnym zbadaniu drzewa, do którego doprowadziła nas druga osoba, a potem po otwarciu oczu odnalezieniu „swojego” drzewa w lesie. Nie zawsze było to łatwe. Trzeba było zapamiętać bardzo dużo szczegółów: szorstkość kory, ilość gałęzi, drogę, którą prowadziła nas druga osoba. Wydawało nam się, że wszystkie drzewa w lesie są takie same. Okazało się, że każde czymś się wyróżnia.

Staraliśmy się też rozpoznać jakiego gatunku jest „nasze” drzewo. Latem łatwiej jest je rozpoznać, bo pomagają nam liście. Teraz mogliśmy tylko obserwować ich kształt i porównywać korę. Bez trudu potrafimy już odróżnić sosnę, dąb, buk i brzozę.

FullSizeRender_2(3)

Następne zadanie było i trudne i ciekawe. Wędrując w parach mieliśmy przez pewien czas iść w zupełnej ciszy – to była najtrudniejsza część 😀 . Każdy z nas miał lupę i mógł dokładniej przyglądać się temu co go zainteresowało. Zadanie zaowocowało ciekawymi odkryciami. Znaleźliśmy przewrócone drzewo na którym rósł już mech. W pobliżu na gałęziach rosły  młode huby. Wśród liści zauważyliśmy brązowe kulki (galasy), które okazały się „domkiem” dla szkodnika drzew – owada galasówki dębianki. Na koniec zobaczyliśmy ciekawą narośl na drzewie.

Ćwiczenie pokazało nam, że idąc ścieżką i rozmawiając nie zauważamy wielu rzeczy, które są wokół nas. Warto czasem się zatrzymać i wsłuchać w odgłosy lasu.

FullSizeRender(3)

Mogliśmy też wyostrzyć swój słuch. Pani poprosiła nas żebyśmy weszli w las na pewną odległość. Każdy miał znaleźć swoje miejsce z dala od kolegów. Potem z zamkniętymi oczami wracaliśmy na miejsce. Szliśmy za odgłosem uderzeń kija o drzewo. Ćwiczenie wymagało od nas skupienia i dokładnego nasłuchiwania.

Takie umiejętności są bardzo przydatne w lesie.

FullSizeRender_2(4)

 

Nie zabrakło też zadań wymagających od nas sprawności. Bardzo podobały nam się zabawy „Zwierzęta i zasoby”, „Wiewiórka i myszy”, „Nietoperz i ćma”.

Dowiedzieliśmy się co to jest „czerwona księga”, które zwierzęta w Polsce i na świecie są zagrożone wyginięciem. Zastanawialiśmy się co zagraża tym zwierzętom. Są trzy podstawowe czynniki, które wpływają na życie zwierząt:

  • niszczenie naturalnych siedlisk np. wycinanie lasów
  • zanieczyszczenia środowiska (wody, gleby, powietrza)
  • kłusownictwo

To były pierwsze z cyklu zajęć terenowych w ramach programu „W dziką stronę”. Kiedy wrócimy tu w maju las na pewno będzie już wyglądał inaczej. Ciekawi jesteśmy co się zmieni i jakie zadania znów nas czekają. Czy zdamy egzamin na „leśnych ludzi”?

Już dzisiaj wiemy, że w lesie jesteśmy gośćmi. Żeby cieszyć się jego urokiem musimy przestrzegać reguł dobrego przyrodnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 19

Zaćmienie Słońca

Jutro czeka nas ciekawe zjawisko astronomiczne. Bę­dzie­my mogli oglą­dać za­ćmie­nie Słoń­ca – zo­ba­czy­my jak Księ­życ prze­su­wa się na tle na­szej gwiaz­dy. Do za­ćmie­nia Słoń­ca do­cho­dzi wów­czas, gdy Słoń­ce, Księ­życ i Zie­mia usta­wią się w jed­nej linii, a Księ­życ znaj­dzie się mię­dzy Słoń­cem a Zie­mią. Czę­ścio­we za­ćmie­nie Słoń­ca bę­dzie pierw­szym tego typu zja­wi­skiem wi­docz­nym z te­re­nu na­sze­go kraju od stycz­nia 2011 roku.

Na pewno warto obejrzeć to zjawisko, ale musimy pamiętać, że  patrzenie na tarczę słoneczną bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować uszkodzeniem wzroku. Z tego względu do oglądania zaćmienia słońca trzeba się przygotować. Najlepsza do obserwacji jest specjalna folia mylarowa tzw. folia Baadera. Bezpieczne są też okulary spawalnicze.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 19

Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo!

IMG_2554

Z niecierpliwością wszyscy z drugiej klasy czekamy na przyjście wiosny!  Żeby jednak w pełni korzystać z jej uroków postanowiliśmy zadbać o nasze zdrowie. Na początek przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego odżywiania się. Według najnowszej piramidy żywienia, ułożyliśmy przykładowe „zdrowe” jadłospisy i zabraliśmy się do uważnego czytania … książki kucharskiej! Spośród wielu ciekawych propozycji na wiosenne dania – wybraliśmy nasze „witaminowe bomby” :). Zaraz po powrocie do domu zabraliśmy się więc do ich przygotowania … wszystko zgodnie z przepisami.  A oto efekty naszej pracy. Zachęcamy wszystkich by zadbali o swoje zdrowie od zaraz!

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 11

Świat pod naszymi stopami

Na lekcjach przyrody w klasie czwartej ostatnio mówimy o życiu na lądzie. Poznaliśmy różne skały, które możemy spotkać w Polsce. Wiemy jaki jest ich podział i jak powstały. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że to ze skał na skutek wietrzenia czyli kruszenia skał i rozwoju roślin, powstaje gleba.

Gleba składa się z kilku warstw.

glebaŚciółka jest zbudowana z resztek roślin i zwierząt, nierozłożonych liści, gałęzi, igieł, zwierzęcych odchodów, martwych owadów.

Próchnica to ciemna warstwa gleby, w której znajdują się rozłożone szczątki organizmów, żyje tu wiele organizmów glebowych. Warstwa ta jest ciągle budowana i przekształcana. Od jej grubości zależy żyzność gleby.

Warstwa mineralna dzieli się na górną i dolną. To miejsce, gdzie próchnica miesza się z cząstkami powstałymi przy wietrzeniu skał.

Skała macierzysta to nierozkruszone podłoże skalne. Głównie to rodzaj skały decyduje o tym jaka gleba powstanie np.:

  • na piasku powstają gleby bielicowe
  • na mule rzecznym – gleby mady
  • na glinie – gleby brunatne
  • na wapieniu – gleby rędziny
  • na lessie – gleba czarnoziem

Gleby tworzą się bardzo długo. 1 cm powstaje przez 600 – 1000 lat !

My mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się próchnicy i skale macierzystej. Pod mikroskopem obserwowaliśmy glebę i piasek. Przyglądaliśmy się też innym skałom: granitowi, wapieniom, piaskowcom i węglowi. Nasze obserwacje zanotowaliśmy w zeszycie i wykonaliśmy rysunki.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mar 02

W marcu jak w garncu

autumn-crocus-494422_1280W marcu jak w garncu – to chyba najbardziej znane przysłowie dotyczące trzeciego miesiąca w roku. Marzec przynosi zwykle bardzo kapryśna pogodę: czasem jeszcze prószy śnieg, niespodziewanie robi się ciepło i słonecznie, to znów pada deszcz. O tej zmiennej aurze mówi się, że pogoda ” gotuje się…” Dzisiaj mogliśmy tego doświadczyć na własnej skórze. Silne podmuchy wiatru, na przemian z ulewą i słońcem, a wszystko niemal jednocześnie. Marzec jest przejściowym miesiącem. Kończy się zima i zaczyna wiosna, więc w każdym momencie pogoda może nas zaskoczyć. Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu 🙂

Kiedy tak naprawdę zaczyna się wiosna?

Przed nami jest aż 5 odsłon wiosny. Okresy podzielone są między innymi  na sekcję astronomiczną i meteorologiczną. Astronomiczne i meteorologiczne pory roku różnią się  dniem rozpoczęcia i zakończenia.

Meteorologiczna wiosna rozpoczyna się zawsze pierwszego dnia marca w celu uproszczenia i ujednolicenia obliczeń klimatologicznych. Obejmuje miesiące marzec, kwiecień i maj.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w tym roku około 20-go marca czyli wtedy, kiedy Słońce widziane z Ziemi pojawi się w znaku Barana.

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 21 marca, tuż po dniu równonocy wiosennej. Wtedy dzień i noc trwają na całej Ziemi tyle samo. Noc 12 godz. i dzień 12 godz.

Termiczna wiosna rozpoczyna się w Polsce wówczas, gdy średnia temperatura waha się pomiędzy 5 a 10 stopni. Najwcześniej rozpoczyna się ona na zachodzie i południowym zachodzie Polski, przed 25 marca. Najpóźniej natomiast na północy i północnym wschodzie, dopiero około 10 kwietnia.

Przyrodnicza wiosna. Oprócz termicznej wiosny mamy także wiosnę przyrodniczą, która cechuje się zazielenianiem trawy i pojawianiem się na drzewach pąków z których wyrastają liście i owoce. Pierwsze wyraźne oznaki wiosny przyrodniczej zauważyć możemy na przełomie marca i kwietnia.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes