«

»

Mar 02

W marcu jak w garncu

autumn-crocus-494422_1280W marcu jak w garncu – to chyba najbardziej znane przysłowie dotyczące trzeciego miesiąca w roku. Marzec przynosi zwykle bardzo kapryśna pogodę: czasem jeszcze prószy śnieg, niespodziewanie robi się ciepło i słonecznie, to znów pada deszcz. O tej zmiennej aurze mówi się, że pogoda ” gotuje się…” Dzisiaj mogliśmy tego doświadczyć na własnej skórze. Silne podmuchy wiatru, na przemian z ulewą i słońcem, a wszystko niemal jednocześnie. Marzec jest przejściowym miesiącem. Kończy się zima i zaczyna wiosna, więc w każdym momencie pogoda może nas zaskoczyć. Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu 🙂

Kiedy tak naprawdę zaczyna się wiosna?

Przed nami jest aż 5 odsłon wiosny. Okresy podzielone są między innymi  na sekcję astronomiczną i meteorologiczną. Astronomiczne i meteorologiczne pory roku różnią się  dniem rozpoczęcia i zakończenia.

Meteorologiczna wiosna rozpoczyna się zawsze pierwszego dnia marca w celu uproszczenia i ujednolicenia obliczeń klimatologicznych. Obejmuje miesiące marzec, kwiecień i maj.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w tym roku około 20-go marca czyli wtedy, kiedy Słońce widziane z Ziemi pojawi się w znaku Barana.

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 21 marca, tuż po dniu równonocy wiosennej. Wtedy dzień i noc trwają na całej Ziemi tyle samo. Noc 12 godz. i dzień 12 godz.

Termiczna wiosna rozpoczyna się w Polsce wówczas, gdy średnia temperatura waha się pomiędzy 5 a 10 stopni. Najwcześniej rozpoczyna się ona na zachodzie i południowym zachodzie Polski, przed 25 marca. Najpóźniej natomiast na północy i północnym wschodzie, dopiero około 10 kwietnia.

Przyrodnicza wiosna. Oprócz termicznej wiosny mamy także wiosnę przyrodniczą, która cechuje się zazielenianiem trawy i pojawianiem się na drzewach pąków z których wyrastają liście i owoce. Pierwsze wyraźne oznaki wiosny przyrodniczej zauważyć możemy na przełomie marca i kwietnia.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes