W ubiegłym tygodniu na jednej z lekcji przyrody nasz kolega Kacper pokazał nam ciekawy zestaw. Zawierał on kilka doświadczeń związanych ze złudzeniami optycznymi. Mogliśmy zobaczyć trójwymiarowy obraz przez specjalne okulary, sprawdzić jak obrazy „ożywają” na naszych oczach. Niektórym wręcz zakręciło się w głowie 🙂
Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku.
Dzisiaj dokładnie wiemy dlaczego widzimy i jak to robimy, jak zbudowane jest nasze oko. Wiemy też, że tak naprawdę widzi nasz mózg. Bo to on zbiera i przetwarza informacje, które za pomocą nerwu wzrokowego docierają do niego z naszych oczu.
BUDOWA OKA LUDZKIEGO
źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Budowa_oka.jpg
Iluzje powstają np. gdy mamy dwa identyczne kwadraty, ale jeden jest na ciemnym, inny na jasnym tle. Ten drugi będziemy postrzegać jako mniejszy.
Jeśli jest za dużo światła źrenica się zwęża, a gdy światła jest mało rozszerza się. Patrząc na kwadrat na białym tle źrenica jest bardziej zwężona, niż gdy patrzymy na taki sam kwadrat umieszczony na czarnym tle. Zatem ilość światła z szarego kwadratu, która dociera do receptorów umieszczonych na dnie oka jest różna. Mniejsza, gdy otoczenie jest jasne, a większa gdy ciemne. Stąd wynikają wyraźnie inne jasności tych kwadratów. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie ma w tym żadnych sztuczek.
Jeśli zdjęcie oprawiasz w ramkę zwróć uwagę, jak ono wygląda na jasnym, a jak na ciemnym tle. Aby znajdujące się na zdjęciu detale były dobrze widoczne, część fotografów swoje prace umieszcza na czarnych lub ciemnoszarych tłach. Teraz już wiesz, dlaczego.
Opisane zjawisko dotyczy tak zwanej adaptacji oka do jasności. Oprócz tego oko adaptuje się również do barwy. Dowodem tego jest kolejne złudzenie optyczne. Wpatruj się w dowolną czarną kropkę na barwnym kole przez 30 sekund. Później przenieś wzrok na czarną kropkę w centrum. Zobaczysz wtedy dodatkowe koło, którego przecież nie ma 🙂
źródło: http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/zludzenia-optyczne-jak-powstaja/
Podobnie nasz mózg ma trudność z przeniesieniem rzeczywistości narysowanej na kartce. Naturalnie widzimy w trójwymiarze. Niektóre rysunki skłaniają nasz mózg by doszukiwał się na płaskiej powierzchni obrazu 3D. Tak powstaje iluzja.
Więcej iluzji optycznych znajdziecie na stronie
http://forum.gazeta.pl/forum/w,49353,108692540,,Zludzenia_optyczne_do_poogladania.html?v=2
Różne ciekawe iluzje znaleźliśmy też w filmiku na YouTube
Ciekawym tematem jest też to, jak widzą świat inne zwierzęta, ale o tym innym razem 🙂
Najnowsze komentarze