Archiwum dzienne: 15 lutego 2018

Lut 15

Dlaczego woda rozpuszcza skały?

Uczniowie klasy 5 na lekcji przyrody zajmowali się dziś zagadnieniem rzeźby krasowej Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Obserwowaliśmy skały wapienne i zastanawialiśmy się jak powstały.Niektóre grupy w swoich okazach skał wypatrzyły odciski muszli drobnych organizmów morskich. Tak. skały wapienne powstały na dnie morza, które kiedyś było na tym obszarze.

Dowiedzieliśmy się też co to jest rzeźba krasowa i jakie formy krasu podziemnego i powierzchniowego na niej występują. Na koniec sprawdziliśmy jaki odczyn pH ma zwykła woda z kranu i co się stanie jeśli będziemy do niej wdmuchiwać dwutlenek węgla z naszych płuc. Użyliśmy do tego szkolnych urządzeń pomiarowych LabDisc.

Chcecie wiedzieć jaki był wynik tego eksperymentu? Koniecznie zapytajcie uczniów klasy 5.