Ania

O Autorze

Imię: Ania
Data rejestracji: 1 grudnia 2013

Najnowsze posty

  1. Spotkania z przyrodą klasy II — 1 kwietnia 2014
  2. Śpiew ptaków — 24 lutego 2014
  3. Eko lekcja III klasy — 11 lutego 2014
  4. Szkolne Laboratorium — 21 stycznia 2014
  5. Nadeszła zima — 21 grudnia 2013

Lista wpisów tego autora

Kwi 01

Spotkania z przyrodą klasy II

Dnia 27 marca w Ekopracowni odbyły się 3- godzinne zajęcia przyrodnicze pod hasłem „Wiosenne kwiaty- zwiastuny wiosny”. Rozpoczęły one cykl tematyczny zaplanowany dla uczniów klasy II „Nasze spotkania z przyrodą”. Dzieci miały okazję zapoznać się z wiosenną tematyką wykonując zadania z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Uczniowie:

  • rozpoznawali wiosenne kwiaty
  • dzielili je na pospolite i chronione
  • rozwiązywali rebusy i układali puzzle przyrodnicze
  • obserwowali fazy wzrostu rośliny (z cebulki i nasiona)
  • słuchali fragmentu koncertu A. Vivaldiego „Wiosna”
  • rozpoznawali (także słuchowo) ptaki zimujące w Polsce i te, które swym przylotem zwiastują wiosnę
  • dopasowywali sylwetki ptaków do ich gniazd
  • dowiadywali się, czym się one żywią

Na zakończenie uczniowie rozwiązywali test, który sprawdzał zrozumienie omawianej tematyki. Okazało się, że dzieci znakomicie radzą sobie z przyrodniczymi zadaniami i pytaniami. Jako zadanie do wykonania w domach, dzieci mają założyć własną hodowlę dowolnej rośliny, a następne obserwować i dokumentować jej wzrost poprzez wykonanie rysunków lub zdjęć. Z pewnością udostępnimy wyniki swojej pracy na naszym ekologicznym blogu.  😛

Katarzyna Kasprzyk

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lut 24

Śpiew ptaków

Parus_caeruleus01Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią przylatują ptaki. Czy potrafisz rozpoznać odgłosy niektórych z nich? Zapraszam do zabawy. Kliknij na tytuł postu (Śpiew ptaków) aby uruchomić quiz.

 

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lut 11

Eko lekcja III klasy

Podczas wtorkowych dni otwartych, gośćmi naszej szkoły byli przyszli uczniowie klas I i grupy „0”. Czekało na nich wiele atrakcji: zajęcia taneczne, plastyczne, komputerowe, j. angielskiego. W tym samym czasie ich rodzice mogli uczestniczyć w lekcji modelowej przygotowanej przez p. Ewę Olszewską. Zajęcia odbyły się w naszej Ekopracowni, a temat dotyczył oczywiście ekologii  :-D.  Uczniowie klasy III zastanawiali się co to znaczy być EKO. Poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Jak dbać o środowisko? Dowiedzieliśmy się, że być ekologicznym to również dbać o siebie, swoje zdrowie i prowadzić zdrowy tryb życia.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sty 21

Szkolne Laboratorium

doswiadczenie16 stycznia to ważna data dla szkolnej Ekopracowni. Tego dnia nasi rodzice mogli zobaczyć nowo wyposażoną salę przyrodniczą, dowiedzieć się jakie zadania będziemy realizować w ramach programu ekologicznego „Widzę, doświadczam, działam – myślę ekologicznie”, zobaczyć w działaniu sprzęt multimedialny. Dopełnieniem całości była wizyta w specjalnie przygotowanym szkolnym laboratorium. Sekcja ekologicznej samorządu uczniowskiego, przygotowała dla rodziców prezentację kilku doświadczeń przyrodniczych. Wykorzystaliśmy do tego nowo zakupione pomoce dydaktyczne oraz te, wykonane przez siebie samodzielnie.

Jako młodzi laboranci odpowiadaliśmy na pięć pytań badawczych.

  • Dlaczego nartnik chodzi po wodzie?
  • Co to znaczy, że gleba jest kwaśna?
  • Do czego można wykorzystać magnetyzm Ziemi?
  • Jak widzimy barwy i słyszymy dźwięki?
  • Co wspólnego ma dwutlenek węgla z efektem cieplarnianym?

Przygotowaliśmy również plakaty pomagające w udzieleniu odpowiedzi na te pytania.

Rodzice mogli zobaczyć model wulkanu, dowiedzieli się jak „złapać” dwutlenek węgla do balonika, korzystając z lupy mogli obserwować składniki gleby, sprawdzić jej odczyn, ale także porozmawiać przez „kubkowy telefon” czy też sprawdzić, jaki kolor powstaje ze zmieszania podstawowych barw światła.

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gru 21

Nadeszła zima

Eurasian Bullfinch (Pyrrhula pyrrhula) on frozen branches, Kuusamo, FinlandZima – jak wszyscy wiecie – to jedna z czterech pór roku. Istnieje zima astronomiczna, która rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Jest też zima klimatyczna czyli okres roku, w którym średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 0°C.  Zimę w kalendarzu klimatycznym poprzedza przedzimie podobnie jak wiosnę przedwiośnie.

Choć za oknem na razie nie widać śniegu, to i tak jest to trudna pora roku dla zwierząt, szczególnie ptaków. W przyrodzie brak owadów i świeżych owoców. Pamiętajcie o zimowym dokarmianiu zwierząt.

Zima to czas kiedy słońce świeci najniżej. Czy wiedzieliście, że w niektórych miejscach w Polsce takich jak Budniki w okolicy Wilczej Poręby w Sudetach słońca nie widać wcale! Wznoszące się wokół grzbiety górskie zasłaniają je zupełnie i w okresie zimowym nie docierają tam jego promienie. Budniki to nieistniejąca już miejscowość, gdzie słońce nie zagląda 113 dni w roku. Dawni mieszkańcy uroczyście obchodzili więc  zachód i wschód słońca. Jest to dziś polana i punkt widokowy na północnych stokach Kowarskiego Grzbietu, położony na wysokości około 900 m n.p.m.

Więcej informacji o Budnikach znajdziecie tutaj http://budniki.pl/

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lis 28

Papierowe zwierzaki

kubaKażdy z nas ma swoje zainteresowania i pasje. Dzisiaj chcemy was zaprosić do odwiedzenia strony internetowej naszego kolegi z 6 klasy. Kuba bardzo lubi zwierzęta – szczególnie takie z papieru 🙂  Interesuje się sztuką origami 3D. W swojej kolekcji ma już smoki, węże, koty, psy, łabędzie. Czytaj wpis

Share Button
3.00 avg. rating (69% score) - 2 votes

Lis 23

Sprawdź swoją wiedzę przyrodniczą

kwiatekZapraszamy Was do wspólnej zabawy. W zakładce konkursy znajdują się wszystkie potrzebne informacje aby podjąć wyzwanie i sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą. Co tydzień uczestnicy konkursu zobaczą na stronie nowe zadanie do wykonania na komputerze. Czytaj wpis

Share Button
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes